Zaregistrovali ste už, že zamiešaním cukríkov Mentos do kolových (sódových) nápojov vznikne parádna reakcia? Prečo je to tak? Trošku teórie:
Reakcia diétnej Coca-coly a žuvacích cukríkov Mentos je prudká reakcia (v angličtine popisovaná slovami eruption alebo geyser), ktorá sa spustí okamžite po vhodení cukríkov Mentos do nápoja.
Kľúčovú úlohu pri reakcii hrá povrch cukríkov. Je nerovný a posiaty malými pórmi, ktorých množstvo zvyšuje veľkosť povrchu, na ktorom môže dochádzať k uvoľňovaniu rozpusteného oxidu uhličitého z nápoja. Póry pôsobia ako katalyzátor reakcie, prebieha na nich prechod kyseliny uhličitej H2CO3 (rozpustený CO2) na plynný CO2 a vytvára predovšetkým nukleačné centra pre vznik bubliniek oxidu uhličitého, ktoré vyvolávajú efektný penový gejzír. Toto vysvetlenie okrem iného potvrdzuje to, že sa pH Coly po vykonaní tejto reakcie nemení a zostáva stále okolo 3, nepotvrdili sa tak pôvodné špekulácie o tom, že podstatným prvkom je reakcia kyseliny a zásady.
Explozívny priebeh reakcie podporujú dva ďalšie faktory. V Cole Light je obsiahnuté umelé sladidlo aspartám, ktoré znižuje jej povrchové napätie, a tým uľahčuje tvorbu bubliniek oxidu uhličitého. Povrchové napätie ďalej znižuje arabská guma použitá v cukríkoch.
Najefektnejšie gejzír vzniká, ak Cola Light reaguje s mätovými Mentos, ktoré nemajú voskovitú vrstvu na svojom povrchu, ovocné Mentos pokryté touto vrstvou s Colou prakticky nereagujú. Pokiaľ sa ale využije variant ovocných Mentos bez tejto vrstvy, tak prebieha reakcia s rovnakou intenzitou, aj keď ovocné Mentos vyzerajú na pohľad viac hladko, na mikroskopickej úrovni je ich hrubosť porovnateľná s mätovými Mentos. Gejzír potom tryská až do sedemmetrovej výšky. Rovnako dobre pritom funguje Cola Light bez kofeínu - ani kofeín teda nemá na reakciu zásadný vplyv.
Tento jav bol spopularizovaný roku 2006 v seriáli Mythbusters, kde správne popísali podstatu javu, vedecky bol popísaný pri študentskej práci na Apalačskej štátnej univerzite, v ktorej bolo analyzované povrchové napätie kvapaliny, hrubosť testovaných látok (pomocou elektrónového mikroskopu), vplyv teploty a ďalších podmienok na priebeh reakcie.
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Reakce_dietn%C3%AD_Coca-Coly_a_Mentosu
Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported, případně za dalších podmínek. Podrobnosti naleznete na stránce Podmínky užití.
Ako vyzerajú takéto reakcie rozličných druhov Coly a Mentosu si môžete pozrieť v tomto videu.
Vskutku parádna reakcia!
Pri týchto reakciách je potrebné si pre vlastné bezpečie udržať určitý odstup vzhľadom k ich explozívnosti. Verili by ste, že napriek tomu sa nájde šialenec, ktorý reakciu otestuje vo vlastnom žalúdku? Pozrite sa, ako to dopadlo!