Výber z tých najrozsiahlejší lúpeží z histórie kriminalistiky:
1990 - Bostonské múzeum: Dvojicu mužov zamaskovaných za policajtov pod zámienkou nočného hlásenia pustila ochranka do múzea. Následne ochranu bez použitia zbraní spútali, vyradili bezpečnostný systém a vyrezali z rámov 11 obrazov v celkovej hodnote stoviek miliónov dolárov. Rámy bez obrazov zostali v múzeu dodnes.
2006 - Banka v Tonbridge: Takisto prevlečení za policajtov vlákali pod zámienkou kontroly do auta manažéra banky, aby ho spútali a jeho a následne aj jeho rodinu odviezli na opustenú farmu. Na Ďalší deň za pomoci manažéra sa im podarí zneškodniť 14 členov personálu a o hodinu odchádzajú s lupom v hodnote 95 miliónov dolárov. Hoci polícia o 2 roky zločineckú skupinu chytila, hlavný zosnovateľ si pravdepodobne stále užíva slobodu.
1963 - Veľká vlaková lúpež: Neozbrojení lupiči zastavili falošnými signálmi vlak prevážajúci vrecia s peniazmi v hodnote mnohých desiatok miliónov dolárov. Lúpež bola plánovaná približne rok a podarilo sa im napriek snahám rušňovodiča, ktorého spacifikovali úderom železnou tyčou (na následky čoho žiaľ neskôr zomrel) ukradnúť 120 vriec. Vďaka zanechaniu veľkého množstva odtlačkov prstov sa však polícii podarilo bandu postupne pochytať a boli odsúdení súhrnne na 307 rokov.
2009 - Lúpež diamantu v Londýne: Dvaja lupiči ulúpili z obchodu Graff Diamonds šperky a klenoty v hodnote takmer 40 milónov libier, ktoré im pod hrozbou namierenej zbrane vydala predavačka. Dovnútra ich pustili, keďže vyzerali ako normálni solventní zákazníci bez akéhokoľvek maskovania. V skutočnosti však boli profesionálne zamaskovaní v maskovacom štúdiu, že vyzerali úplne inak ako v skutočnosti. Lupičov napokon dolapili vďaka tomu, že jednému z nich vypadol mobil.
2005 - Brazílska centrálna banka: Skupina lupičov počas 3 mesiacov vykopala domovými blokmi 250 metrov dlhý tunel vedúci do centrálnej banky. Postupne každý deň počas kopania vynášali do kontajnera dodávku plnú hliny, ale nikoho nenapadlo, že by to mohlo byť odtiaľ. Po vykopaní lupiči ukoristili hotovosť v hodnote vyše 70 milónov dolárov a keďže sa vyhli všetkým bezpečnostným senzorom, tak sa na lúpež prišlo až na druhý deň po krádeži.