Poznáte nejakého čierneho pasažiera, alebo ním sám ste? Rozhodne sa nejedná o jednoliatu skupinu, spája ich však jedno - rozhodne nechcú stretnúť revízora cestovných lístkov!
Najviac čiernych pasažierov chce hlavne ušetriť. Sú to buď ľudia, pre ktorých je cestovanie mestskou dopravou pridrahé, alebo prinajmenšom nie tak lacné, aby zahodili vidinu cestovania zdarma, hoci s rizikom nie zrovna malej pokuty.
Ďalšou skupinou sú v zásade poctiví cestujúci, ktorí sa stanú neoprávnenými cestujúcimi neúmyselne. Veď kto stále myslí na koniec platnosti "električenky"? Alebo kto by premeškal odchod posledného vlaku, či termín dôležitého stretnutia, keď sa do cieľovej stanice treba dopraviť unikajúcim autobusom? Na kúpenie lístku v automate (ak vôbec na zastávke je), či na zakúpenie SMS lístku už nemusí zostať čas, ak máte smolu a nastúpite práve počas prítomnosti revízorov.
Pre tretiu skupinu je cestovanie načierno jednoducho životný štýl, postoj, ktorým vyjadrujú vzdor. Môžu mať pocit, že za svoje peniaze nedostávajú adekvátne služby. Môžu mať rozporuplnú skúsenosť so správaním revízora, či už osobnú, alebo v pozícii svedka. Veď koho by nenahnevalo, keď revízor "zabásne" staršiu pani s nákupnými taškami pred zablokovaným označovačom, ktorá mala jasný úmysel si lístok označiť? Revízor zľutovanie nemá, on úmysel neposudzuje. Pritom vedľa sediaceho zapáchajúceho bezdomovca radšej obíde. Vie, že pravdepodobne ho exekúcie už dávno pripravili o akýkoľvek majetok a topí sa v dlhoch, z ktorých nikdy už nič nesplatí.
Nech už je úmysel cestovať akýkoľvek. Oplatí sa to vôbec? Nezaplatíte napokon na pokutách viac? Nemusíte! Zhrnieme niekoľko účinných rád, ktoré vám môžu dopomôcť k úspešnej kariére čierneho pasažiera. Vopred však upozorňujeme, že tieto rady dávame v teoretickej rovine a rozhodne ich nepraktizujeme. Sú v rozpore prinajmenšom s dopravným poriadkom.
Rozdeľme rady na niekoľko skupín:
- Základná prevencia
- Neponáhľajte sa! Toto je skutočne dôležité. Ak ste sa už rozhodli cestovať načierno, mali by ste to robiť s veľkým pokojom a rozvahou. Nech už cestujete kamkoľvek, je potrebné si vytvoriť časovú rezervu. Potrebujete mať dostatok času pre sledovanie okolia, či zdržania spôsobeného stretnutím revízorov.
- Majte oči na stopkách! Veľkej časti prichytení sa dá vyhnúť, ak intenzívne sledujete svoje okolie. Všímajte si čakajúcich na zastávke pri nastupovaní. Nemôžu byť medzi nimi revízori? Spravidla musia chodiť vo dvojiciach. Ak máte veľké podozrenie, nemusíte jednoducho nastúpiť a počkať na ďalší spoj. To isté sa týka nastupovania. Nastupujte tak, aby ste mali okamžite čo najlepší záber na všetkých cestujúcich. V prípade podozrenia je vždy možné vystúpiť. Ak už máte nastúpenie úspešne (t.j. bez stretnutia revízora) za sebou, nepoľavujte v koncentrácii. Pozorne sledujte nastupujúcich na každej ďalšej zastávke.
- Poznajte svoje trasy! Je verejným tajomstvom, že revízori majú svoje obľúbené destinácie. Hlavnejšie dopravné ťahy, odkiaľ sa ľahko dostanú ďalej, nie príliš preplnené, ale ani príliš prázdne spoje, zastávky, kde zvykne autobus čakať na semaforoch, či zastávky s dlhším časovým intervalom. Niektoré trasy ale zďaleka tak neobľubujú. Revízora na nich nemusíte stretnúť aj roky. Využívajte tieto vedomosti, ale aj tak nikdy nestrácajte ostražitosť!
- Keď už musíte zaplatiť
- Majte neoznačený rezervný lístok! Dôsledným dodržiavaním predošlých rád si určite značne zvýšite vašu úspešnosť cestovania bez platného cestovného lístka. Ale niekedy už jednoducho nemusí byť cesta späť. Samozrejme pokiaľ je dostatok času, tak je vždy lepšie vystúpiť. Môže sa však stať, že si revízora všimnete až po zatvorení dverí a uvedenia vozidla do pohybu. Ale v prípade vlastníctva rezervného lístka vždy máte slušnú šancu si ho ešte označiť. Označovače by sa totiž mali zablokovať až po 15 sekundách od pohnutia sa vozidla.
- Buďte pripravení hneď zaplatiť! Pokiaľ vám to financie aspoň trochu dovoľujú, majte pri sebe celú sumu na vyplatenie pokuty. Áno, je to výhra revízora, prehra vašej bitky... Ale ak už nie je iného východiska, je lepšie zaplatiť hneď ako neskôr strácať čas, zbytočne cestovať navyše a v prípade omeškania platiť ešte vyššiu pokutu. A hlavne! Treba to vziať ako prehratú bitku, nie vojnu. Napokon si môžete vždy spočítať, že je lacnejšie sa nechať až 5x do roka chytiť ako platiť cenovo najvýhodnejšiu ročnú električenku.
- Zdržujte! Či už lístok máte, alebo nie, vždy sa ho snažte čo najdlhšie hľadať a zdržovať revízora. Najmä ak ho máte, snažte sa správať tak, aby bol revízor presvedčený, že ho nemáte, no napokon ho vytiahnete. Takéto správanie je solidárne! Možno niekoho zachránite od prichytenia. Možno raz niekto podobným spôsobom pomôže vám!
- Pokročilé techniky
- Evidencia revízorov. Alebo spoznaj svojho revízora! Na mnohých je už na prvý pohľad vidieť, o koho pravdepodobne ide. Archetyp revízora je muž vyššej, no najmä objemnejšej postavy s dohola ostrihanými vlasmi. Voliteľný doplnok je šiltovka. Samozrejme zďaleka nie každý revízor spadá do tohto archetypu, ale ak uvidíte na zastávke pri sebe dvojicu, kde aspoň 1 z nich do popisu spadá, tak radšej nenastupujte. Pri častom cestovaní už môžete tváre jednotlivých revízorov aj poznať. Niektorých môžete nájsť odfotených aj na internete. A samozrejme si môžete robiť aj vlastnú databázu fotografií. Ale pozor! Oprávnenie fotiť revízora nemáte, nie je totiž verejný činiteľ. Pri agresívnejších jednotlivcov by si to váš mobil mohol odniesť. Fotografujte preto nenápadne.
- Zásoba starých lístkov. Táto technika je pomerne riziková, ale nie úplne bez šance. Za starých zlatých čias dierkovacích označovačov bolo možné pri určitej investícii a úsilí si zhromaždiť v podstate všetky kombinácie dierkovaní a nosiť ich v príručnej taške vo forme akejsi prehľadnej kartotéky. Označili ste si následne prázdny kúsok papiera a vybrali ste si správny lístok. Dnes je to zložitejšie, na lístkoch je vyznačený okrem času napr. aj presný dátum. Ak však chodíte v pravidelnom čase, stačí cvaknúť raz a bude vám sedieť aspoň čas. Je potrebné použiť hodinový cestovný lístok. Nielen kvôli väčšiemu časovému záberu, ale najmä preto, aby to vyzeralo, že ste si lístok mohli cvaknúť v inom dopravnom prostriedku. V súvislosti s tým je vhodné, aby zaznamenaný čas bol aspoň 10 minút starý. Optimálne tiež je, ak vytlačená farba nie je výrazná, a tak si revízor nemusí už z diaľky všimnúť nesprávny dátum. Ak máte takýto lístok, je najlepšie si v pokoji sadnúť, lístok rozvážne vybrať z vrecka, či príručnej tašky a držať ho tak, že akože čakáte na kontrolu revízora. Máte slušnú šancu, že vás revízor obíde. A ak aj nie, stále nemusí byť úplne dôsledný a nesprávne údaje na lístku prehliadnuť.
- Profesionálne a kolaboratívne techniky pre fajnšmekrov a profíkov
- Poistenie proti prichyteniu revízorom. Spoluprácou cestou k úspechu. Čiernym pasažierom, ktorí dôsledne dodržiavajú techniky, aby ich revízori nechytili sa určite oplatí nadviazať kontakt so svojími "kolegami". Základný princíp spočíva v tom, že platíte malý členský poplatok, ktorý predstavuje poistenie. Poistná udalosť je chytenie revízorom, dotknutému sa následne preplatí zo zásoby nazbieranej z príspevkov. Pri ostražitých a dôsledných členoch je riziko poistnej udalosti akceptovateľné a nemala by nastať situácia nedostatku prostriedkov. V Bratislave na tomto princípe funguje dnes už legendárny Tribus.
- Sieťová aplikácia s centrálnym serverom na rozosielanie SMS. Aplikácia využíva skutočnosť, že SMS lístok nie je viazaný na konkrétnu osobu, ale len na čas platnosti a kto sa ním preukáže, má platný cestovný lístok. Aby systém dobre fungoval, je potrebný vysoký počet používateľov, aby v každom momente bol k dispozícii SMS lístok. Stačí, aby SMS lístok zakúpil 1 človek, ostatní si ho nechajú preposlať od servera. Tiež je potrebná istá miera organizovanosti pri financovaní, aby lístky kupoval čo najväčší počet používateľov pri malej frekvencii nákupov jednotlivca. Kúpené lístky môžu byť preplácané z poplatkov za používanie aplikácie. Pri cene lístka 1 €, platnosti trvania lístku 70 minút a plnom pokrytí celého dňa je potrebný denný rozpočet 20,57 €. Čo pri dostatočnom počte používateľov aplikácie nie je až tak veľa.
- Aplikácia generujúca falošné SMS. Ak aplikácia využívajúca centrálny server nie je k dispozícii, alebo nemá dostatočný počet používateľov, môžete konať na "vlastnú päsť". Aplikácia vygeneruje a do prijatých správ pridá SMS-ku, kde ako príjemcu uvedie Dopravný podnik. Vygeneruje ju s rovnakým textom ako bežne zasielaná SMS-ka so správnym dátumom a časom. Problémom je overovací kód. Ten vygeneruje náhodný. Tento kód slúži na overenie si platnosti lístka na serveri Dopravného podniku. Ale revízori tento krok často vynechávajú, takže máte slušnú šancu, že na to neprídu. Inak je totiž SMS na nerozoznanie od originálu. Treba poznamenať, že použitie predposlednej, ale najmä tejto techniky je už mimoriadne rizikové. Samozrejme záleží od právnej interpretácie. Tým, že si necháte zaslať, či dokonca vygenerovať SMS, ktorá má uvedený text a príjemcu ako Dopravný podnik zákon zrejme neporušíte. Napokon je to len SMS. Ak sa ňou však už preukážete a vydávate ju za platný cestovný lístok, tak by to mohlo byť vyhodnotené aj ako falšovanie cestovného dokladu a v tom prípade by ste už mohli riskovať trestnoprávny postih. Preto vám takéto konanie rozhodne neodporúčame. Sú to však zaujímavé metódy a pre úplnosť do tohto zoznamu rozhodne patria a ak si na ne trúfate...
Takže cestovaniu na čierno zdar! ;)