Jelenia Jaskyňa. Jaskyňa z malajzijského Bornea bola preskúmaná prvýkrát v roku 1978. V jednom úseku je 147 m široká a 122 metrov vysoká. Jej dĺžka je až 1 kilometer a nachádza sa vnútri hory.
Začarovaná studňa. Je súčasťou brazílskeho národného parku Chapada Diamantina. Vyformovaná bola riekami tečúcimi v tejto oblasti. Našli sa v nej diamanty.
Mramorová jaskyňa. Nádherná jaskyňa v brazílskom Rio Tranquilo
Jaskyňa Onondaga. Je súčasťou štátneho parku v Missouri. Je plná stalagmitov a stalaktitov.
Kverkfjollská ľadová jaskyňa. Táto islandská ľadová nádhera vznikla pôsobením vulkanického prameňa spod ľadovca Vatnajökull
Jaskyňa Gouffre Berger. Francúzska jaskyňa pomenovaná po jej objaviteľovi Josephovi Bergerovi bola vôbec prvou objavenou jaskyňou s hĺbkou nad 1000 stôp (konkrétne 3680)
Harrisonova jaskyňa. Vápencová jaskyňa z Barbadosu vznikla vodnou eróziou. Vďaka vode bohatej na vápnik tu boli vytvorené pozoruhodné stalagmitové a stalaktitové útvary.
Jaskyňa Chorance. Nachádza sa vo Vercors vo Francúzsku.
Carlsbadské jaskyne. V jaskyni sa nachádza mnoho dómov, z nich Dóm gigantov patrí medzi najväčšie jaskynné priestory na svete. Ďalšie významné priestory sú napríklad Veľký dóm, Novomexický dóm, Kráľov palác, Kráľovnina komnata, Dóm indiánskeho dieťaťa či Dóm zeleného jazera. Väčšina priestorov vyniká prekrásnou kvapľovou výzdobou, medzi najznámejšie kvaple patria Totem a Prst čarodejnice.
Jaskyňa Lúdí Yán. Jaskyňa Jelenej Flauty. Táto čínska jaskyňa ponúka tie najúžasnejšie tvarované skalné, stalaktitové a stalagmitové útvary. V jej vnútri sa nachádza vyše 70 nápisov datujúcich sa až na koniec 8. storočia za éry dynastie Tang.
Fingalova jaskyňa. Nachádza sa na neobývanom ostrove Staffa v Škótsku. Názov pochádza od hlavného hrdina eposu básne z 18. storočia od škótskeho básnika a historika James Macpherson.
Tento prírodný útvar, skladajúci sa zo 6-hranných kamenných čadičových stĺpcov, bol vytvorený z lávy.
Škocjanské jaskyne. Je jaskynný systém vápencových jaskýň v oblasti Kras na juhovýchode Slovinska, zahŕňajúci prepadnuté závrty, viac než 5 km podzemných priestorov, jaskyne viac než 200 metrov hlboké s mnohými vodopádmi. Ide o jedno z najvýznamnejších miest na svete na štúdium krasových javov vo vápenci.
Jaskyňa Kryštálov. Leží 300 m pod povrchom v mexickom meste Naica v štáte Chihuahua. Hlavná komora obsahuje obrie seleničitanové kryštály, jedny z najväčších prírodných kryštálov, aké boli kedy nájdené.
Džajta Grotto. Jaskynný komplex v Libanone, ležiaci 18 km severne od Bejrútu a 5 km od morského pobrežia. Skladá sa z dvoch prepojených vápencových jaskýň v celkovej dĺžke vyše deväť kilometrov a v maximálnej výške 108 metrov. Jaskyňu objavil v roku 1836 americký misionár William Thompson. V jaskyniach sa nachádza údajne najväčší stalaktit na svete meriaci osem metrov.
Jaskyňa Mlynki. Táto ukrajinská jaskyňa sa môže pochváliť takmer 45 kilometrami pozoruhodne prekrútených pasáží. Je lemovaná podivuhodnými kryštálmi sadrovca, ktoré vytvárajú krásnu galaxiu trblietajúcich sa hviezd.
Lastovičia jaskyňa. Druhá najhlbšia jaskyňa v Mexiku a jedenásta najhlbšia na svete. Obsahuje až 370 metrovú priepasť. Je obľúbenou turistickou destináciou, ktorá láka predovšetkým možnosťami pozorovania vtákov a adrenalínovým športom.
Jaskyne Waitomo Glowworm. Novozélandské jaskyne známe veľkou populáciou svätojánskych mušiek.
Sarawak Chamber. Nachádza sa v malajzijskom Národnom parku Gunung Mulu. Je to najväčší jaskynný dóm na svete, je približne 700 m dlhý a 400 m široký. Čo sa objemu týka je na druhom mieste po čínskej jaskyni Miao Room.
Tieto stránky môžu používať súbory cookies pre uchovanie individuálnych používateľských preferencií a nastavení, či pre štatistické účely. Zotrvaním na stránke súhlasíte s použitím cookies.